"MACARİSTAN, ERMENİ KONUSUNDA ALMANYA GİBİ OLMAZ"

Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu eski Başkanı Tamas Hegedüs, 1915 olaylarına ilişkin tasarıyla ilgili, "Ermeni konusunda Almanya'da atılan adımın benzerinin Macaristan'da atılacağını sanmıyorum" dedi.

23 Eylül 2016 Cuma 13:01 < DÜNYA
Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu eski Başkanı ve Türkiye uzmanı Tamas Hegedüs, gelecek ay Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde görüşülmesi planlanan 1915 olaylarına ilişkin tasarıyla ilgili, "Ermeni konusunda Almanya'da atılan adımın benzerinin Macaristan'da atılacağını sanmıyorum." dedi.
 
Hegedüs, 199 sandalyeli Macaristan Meclisinde 5 milletvekili ile temsil edilen Yeşiller Partisinin (LMP) sunduğu Ermeni tasarısını ve Macarların 1915 yılı olaylarına bakışını değerlendirdi. 1915 yılı olayları hakkında Macarların ayrıntılı bilgiye sahip olmadıklarını, mevcut kitap ve makale gibi kaynakların da Ermeni tezlerine yakın olduğunu belirten Hegedüs, ''Macarlar bu konu hakkında Türkiye'nin tezlerini neredeyse hiç tanımıyor. Sadece Macar halkı değil aynı şekilde Macar siyasiler de konuya tam anlamıyla vakıf değil.'' dedi.
 

SON NÜSHA, BUDAPEŞTE'DEKİ SZECHENYİ DEVLET KÜTÜPHANESİ'NDE BULUNDU
Ermenilerin tehciri hakkında Macaristan'da ilk olarak 1916 yılında Attilla Orbok tarafından bir kitabın yazıldığını, bunun o dönemde konuyu objektif bir şekilde işlediğini ve Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliğinin bu yıl kitabın basımını yaptırmasının çok önemli olduğunu kaydeden Hegedüs, şöyle konuştu: ''Orbok'un 1916 yılında yazdığı kitap o dönemdeki olayların arka planını gösteriyor. Macar kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlayan kitap zamanla sadece kitapçılardan değil kütüphanelerden de kayboldu. Son nüsha, Budapeşte'deki Szechenyi Devlet Kütüphanesi'nde bulundu. Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği kitabın aslına uygun bir şekilde basımını yaptırdı. Bu çok önemli bir adım, çünkü bununla yüzyıl önce yazılmış kitabın yazarına olan saygıyı ifade etti. Bu kitapta özellikle Macar kamuoyunun sahip olmadığı bilgiler mevcut. Bununla önemli bir eksiklik giderildi.'
EtiketlerTamas Hegedüs 1915 ermeni olayları ermeni tehciri ermeni soykırımı iddiaları
YORUM EKLE
    YORUMLAR
İSTANBUL ⇓
İmsak 06:00
Güneş 07:27
Öğle 12:55
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:30
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7779     EURO 4.3970     IMKB 109351     ALTIN 155,006    
11°İSTANBUL