Hasan UZUN

25 Ekim 2016 Salı 16:18 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BAY(AN) ELİ HAVADA BIRAKMA TEKNİKLERİ


 
                Bu yazıyı Peygamber Efendimin karşı cinsle "tokalaşmama" hassasiyetini taşıyan kardeşlerim için kaleme alıyorum. Bu mesele aslında sadece Peygamber Efendimin bireysel bir uygulaması değil İslam dininin kesinlikle uyulması gereken bir hükmüdür.  
                Günümüzde bayanların sosyal ortamlara daha fazla katılmasıyla birlikte karşı cinslerin "hoşgeldiniz" demesi ya da "selamlaşması" İslamî hassasiyet sahibi insanlar için büyük bir bulmacaya ve zorluğa (aslında imtihana) dönüştü. Tokalaşmak için elini uzatan karşı cinse karşı "Acaba tokalaşmasam yanlış anlar mı?, Acaba tokalaşmasam saygısızlık etmiş olur muyum?" gibi düşünceler o anda kafalardan hızla geçer de "Tokalaşırsam Rabbimin emrini çiğnemiş olacağım" düşüncesinin sesi içimizde o kadar da yüksek sesle çıkmaz. Neden mi? Çünkü bu çağda böyle şeyler çok normal karşılanmaktadır da ondan! Herkes yapıyor da ondan!
                İslam dini, nezakete büyük önem verir. Bu yüzden karşıdaki insana saygısızlık edecek bir davranışta bulunmamızı istemez, aksine insanları memnun etmemizi ister. Fakat insanların memnuniyeti ile Rabbin memnuniyeti çatıştığında ise insanın hangi tarafta yer alacağını da görmek ister. Müslüman olan herkesin sınırlarını bilmesi gerekir. Mahremim olmayan bir bayanın -tokalaşmak için- elime dokunmak istemesi, ya da bir beyin namahrem bir bayana elini uzatıp ya Rabbinin emrine uyup ya da kendisine "saygısızlık" yapmak zorunda bırakması nasıl açıklanmalıdır? Birçok insan bu durumlarda ne yaptığının bile farkında olmadan o eli tutar, sonra da hassasiyet sahibi olanlar kendi kendine "Ben ne yaptım" diye hayıflanır ama iş işten geçmiştir. Müslüman bir insan, şartlar ne olursa olsun Rabbinin emrine uyan insandır. Müslüman insan, kendi inancını ortama uyduran değil, ortamı kendi inancına uyduran olmalıdır. Bu konuda sana çok fayda sağlayacak bir çözüm önereceğim: Karşı cinsten birisi size elini uzattığında hiç düşünmeden ve çok hızlı bir şekilde karar verip elini kalbine götürerek, gerekirse başınla selam vererek kibarca "Ben karşı cinsle tokalaşmıyorum" mesajını ver ve geç (Burada işin püf noktası altı çizili bölüm). Bu şekilde yaptığın takdirde de büyük ihtimalle karşı taraf senin görüşüne saygı duyacaktır ve saygısızlık yapıldığını düşünmeyecektir.  İnan ki aniden yaptığın bu davranışı bu sefer kendi kendine "İyi ki böyle yaptım" diye düşüneceksin ve kalbin huzurla dolacak. Bir saniyeliğine de olsa kararsız kalıp duraklarsan şeytana senin kalene gol atma şansı vermiş olursun. Hiç tereddütte kalma ve gereğini yap! Fakat şunu da unutma ki; bu konuda bir kere başarılı oldun diye bir dahaki sefere de başarılı olman garanti değil, şeytan pes etmeyecektir. Ama sen onun kalesine arka arkaya goller attıkça emin ol bir süre sonra o da tabiri caizse bu konuda senden umudu kesecektir ve bu imtihanla her karşılaştığında içindeki şeytanları nasıl ip gibi sıraya dizdiğini üzülerek izleyecektir.
                Müslümanlığımız sadece camide, sadece oruçta mı aklımıza gelmeli? Üniversitede bay/an arkadaşlardan bazıları tokalaşmak için ellerini uzattığında mütedeyyin arkadaşlardan birçoğunun saygısızlık etmeme adına içinden gelmese de tokalaştıklarına şahit olur ve üzülürdüm. Oysa biz, bize uzatılan elleri havada bırakmaya çalışırdık ve bu durum karşısında karşıdaki kişiler de bu durumun sebebini merak ederdi ya da bazen merak etmeseler de biz açıklardık: "Peygamberimiz hanımlarla tokalaşmazdı..."  Belli bir süre sonra herkes bizim bu tutumumuza alışır ve hiç bir zaman bize el uzatmazlardı. Hatta bu konuda yanlış tutum içerisinde olan bir arkadaşımla bu meseleyi konuşmuştuk. O gün olumlu ya da olumsuz bir şey söylemedi ama aradan birkaç ay geçtikten sonra bir gün bana şöyle dedi: "Biliyor musun? O gün bu meseleyi konuştuğumuzdan beri hiçbir karşı cinsle tokalaşmadım." Siz Rabbin rızasına uygun bir hayat yaşamaya gayret ederseniz o da size yardım edecektir. Rabbinin senin her şeyine sponsor olduğu bu dünyada onun "reklamını" hâl dilinle yapmak için ne bekliyorsun?
 
Not: "Tokalaşmaktan ne olur canım?" diyenlere: Bakara suresi 140. ayetle cevap verelim: "Siz mi daha iyi bilirsiniz yoksa ALLAH mı?" 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • İbrahim Yayla - 31 Mayıs 2017 Çarşamba 14:09
    Manisa Soma ilçesinde okul müdürü olarak çalışmaktayım.Şeytan arkadaşlık isteği gönderdi adlı kitabınızı okudum.Kitabınızı beğendim.Yazılarınızı da takip ediyorum bugünden itibaren. Başarılar dilerim.
  • E.Malik Turhan - 01 Kasım 2016 Salı 17:58
    Çok önemli ama dikkat edilmeyen bir hususa değinmiş Hasan hocamız. Allah razı olsun.
İSTANBUL ⇓
İmsak 06:00
Güneş 07:27
Öğle 12:55
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:30
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7779     EURO 4.3970     IMKB 109351     ALTIN 155,006    
11°İSTANBUL